Zostaliśmy laureatami wojewódzkiego etapu konkursu "2014! Młodzi dla Wolności!",
organizowanego pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana
Bronisława Komorowskiego, w kategorii szkolny projekt: edukacyjny - gimnazja.
Teraz czekamy na informację z kancelarii prezydenckiej, z której
dowiemy się, czy mamy szansę, wraz z szesnastoma innymi szkołami-laureatkami,
uczestniczyć w spotkaniu z Panem Prezydentem w Warszawie.
W nietypowym czasie i miejscu odbyła się prezentacja materiałów wypracowanych przez uczniów G1 w ramach projektu edukacyjnego pod wspólną nazwą "Piętro PRL".
W nocy z 7 na 8 marca 2014 roku grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach pod nazwą "Noc w szkole". Coroczna akcja cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży. Tym razem hasłem przewodnim były wydarzenia historyczne z czerwca 1989 roku oraz życie codziennie w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Dla gimnazjalistów była to ciekawa i nietypowa lekcja historii. Do realizacji zadań wynikających z projektu zaprosiliśmy również rodziny naszych uczniów. Wiele osób udostępniło eksponaty na wystawę, a część Rodziców uczestniczyła w samym projekcie, realizowanym w nocy. Poniżej rezultaty pracy uczniów:
Przygotowania do przedstawienia żywej rzeźby:
W rolę komisji wyborczej wcielili się: Dawid, Michalina, Oskar, Martyna, Agata
Żywa rzeźba "Wybory '89":
Ułóż puzzle, aby zobaczyć fragment ściany w lokalu wyborczym:
Jeśli ułożysz puzzle, zobaczysz zdjęcie historycznych negocjacji. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. My ich nie pamiętamy, ale nasi rodzice tak. Od tego wydarzenia rozpoczęły się zmiany ustrojowe w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Tablice informacyjne epoki PRL-u wielu z nas obecnie raczej śmieszą, ale kiedyś były na porządku dziennym. Można je było zobaczyć w pracy, sklepie, na ulicy... Ułóż puzzle, a zobaczysz, jak wyglądały niektóre z nich:
W ramach realizacji naszego projektu poprosiliśmy o wsparcie Instytut Pamięci Narodowej, który jest wydawcą gry "Kolejka". Po kilku dniach od wysłania prośby, pan listonosz przyniósł do szkoły wielką kopertę. Nasza radość była wielka, gdy okazało się, że jej zawartość stanowi właśnie wspomniana gra!
Bardzo dziękujemy IPN za wzbogacenie naszego projektu!